Zprávy
Teď čteš
Italskému fotbalu se daří lépe než ekonomice
0

Italskému fotbalu se daří lépe než ekonomice

vytvořil Forex ClubČervence 13 2021

Itálie po urputném zápase s Anglií zvítězila na EURO 2020. Je síla fotbalu odrazem ekonomického úspěchu? Ne úplně. HDP Itálie klesl v roce 2020 o 8,9% a země se potýká s vysokou mírou nezaměstnanosti 10,5%. Jeden ze tří Italů do 25 let je navíc bez práce.


O autorovi

Paweł Majtkowski - analytik eToroPavel Majtkowski - analytik eToro na polském trhu, který sdílí svůj týdenní komentář k nejnovějším informacím o akciových trzích. Paweł je uznávaným odborníkem na finančních trzích s rozsáhlými zkušenostmi jako analytik ve finančních institucích. Je také jedním z nejcitovanějších odborníků v oblasti ekonomiky a finančních trhů v Polsku. Vystudoval práva na Varšavské univerzitě. Je také autorem mnoha publikací v oblasti investování, osobních financí a ekonomiky.


Itálie byla před turnajem pouze 7. v žebříčku nejlepších týmů FIFA, ale ukázalo se, že je to nejlepší fotbalový tým v Evropě. To ukazuje, že stejně jako v případě investování jsou často vytvářeny minulé výsledky (a na jejich základě) Hodnocení FIFA) neříkejte vše o aktuální situaci. Soupeři Italů - Angličané - byli v žebříčku na 4. místě, ale finále prohráli na penalty. Dříve byly z turnaje vyřazeny dva nejlepší týmy z žebříčku - Belgie a Francie. Polsko si také vedlo mnohem horší než 21. pozice našeho týmu v žebříčku.

Ekonomická situace: Itálie vs Anglie

Anglie prohrála, i když má bohatší fotbalovou ligu a vyšší HDP na obyvatele. Ačkoli Anglie, Skotsko a Wales hrály na hřištích odděleně, v ekonomickém srovnání jsme vzali v úvahu Spojené království. Ve Velké Británii je HDP na obyvatele 37.830 eur, v Itálii o 27 procent. méně - 27.780 eura v Polsku až o 64 procent. méně - 13.640 eur. Skutečný rozdíl v životní úrovni mezi těmito zeměmi je však nižší, a to hlavně kvůli rozdílům v cenách na jednotlivých trzích. Eurostat zveřejňuje index skutečné individuální spotřeby (AIC), který lépe ilustruje skutečnou kupní sílu domácností ověřenou paritou kupní síly. Ve Velké Británii je tento poměr 110%. průměr Společenství, zatímco v Itálii je to 97% a v Polsku je to 83%. (údaje pro rok 2020).

Minulý rok byl těžký téměř pro všechny ekonomiky, stejně jako včerejší finále bylo náročné pro oba týmy. Italská ekonomika se zmenšila o 8,9 procenta, o něco méně než britská ekonomika, která se zmenšila až o 9,8 procenta. Na tomto pozadí Polsko vyčnívá pozitivně, protože náš HDP poklesl pouze o 2,7%. Prognózy pro tento rok jsou opět v souladu s hodnocením FIFA, HDP Spojeného království se má zvýšit o 6,8%, Itálie o 5% a Polsko o 4,8%. (Prognózy Evropské komise a vlády Spojeného království).

Nejmenší problém mají Italové inflacecož je pouze 1,2 procenta z nich. (HICP, 05/2021). Ve Velké Británii byla inflace CPI v květnu vyšší než v Itálii, ale zůstává mírná - 2,1%. V Polsku dosáhla inflace měřená HICP, vypočtená podle jednotné evropské metodiky, v květnu 4,8%. Opak je případ nezaměstnanosti, která je v Itálii až 10,5 procenta. Pro srovnání je to 4,7 procenta ve Velké Británii a pouze 3,8 procenta v Polsku. (podle metodiky Eurostatu). Italové mají největší problém s nezaměstnaností lidí mladších 25 let, kde je 31,7% nezaměstnaných. lidé tohoto věku. Ve Velké Británii není práce ve výši 10,6%. mladý a v Polsku je to 13,5 procenta.

Podíváme-li se na burzy cenných papírů v Miláně a Londýně, první z nich si od začátku roku vede lépe. Nejdůležitější italský FTSE MIB index do dnešního dne se zvýšila o 10,83 procenta. zatímco v Londýně FTSE 100 o 8,99% WIG20 však oba tyto indexy prolomil a vzrostl až o 13,5 procenta. Je škoda, že o tom, kdo vyhraje EURO, nerozhodují burzy, protože pak bychom byli v mnohem lepší pozici.

Pokud by byly brány v úvahu pouze nejdůležitější ekonomické ukazatele, měla by být vítězem finále angličtina. I přesto se Italové stali mistry na hřišti, kteří nejprve vyrovnali skóre a později se ukázali být lepší v soutěži penaltových rozstřelů. Ukázali, že i když mohou dočasně hrát horší, mohou se dlouhodobě držet předpokládaného vzoru. Podobný princip by nás měl vést, když investujeme své peníze - stanovte strategii a držte se jí. Také bychom neměli zapomenout na geografickou diverzifikaci - možná začnete výběrem nejlepších společností z Itálie, Velké Británie a Polska?

Co si o tom myslíš?
25%
zajímavý
75%
Heh ...
0%
Šok!
0%
Nemám rád
0%
zranění
0%
O autorovi
Forex Club
Forex Club je jedním z největších a nejstarších polských investičních portálů - forex a obchodní nástroje. Jedná se o originální projekt zahájený v roce 2008 a uznávanou značkou zaměřenou na měnový trh.