Psychologie obchodování
Teď čteš
Jak se vypořádat se špatným obchodováním?
1

Jak se vypořádat se špatným obchodováním?

vytvořil Natalia Bojko5 2020 května

Dříve či později se každý z nás dotkne okamžiku, kdy začneme přemýšlet, zda je obchodování forexu pro nás dokonce. Taková reflexe obvykle přichází po řadě ztrát a frustrujících pokusů rychle zachránit situaci, která končí dalším zlomením zákona. Obvykle jednáme iracionálně, zveličujeme naše postavení a jednáme proti veškeré logice. Existuje nějaká účinná metoda, jak tomu zabránit? Zdá se mi, že neexistuje žádný způsob, který by z nás odstranil „osud“ ztrát.

O přístupu ke ztrátě jsme již psali v článku o internalizaci ztrát, Dnes se však zaměříme na několik otázek, které mohou pomoci pochopit nedávné selhání a znovu normalizovat naše obchodování. Na začátku bych rád zdůraznil, že ne každý uvedený příklad a ne každý prezentovaný způsob musí mít dokonalý překlad do naší reality. Každý obchodní systém (i když ho používají davy lidí) je jedinečný způsob rozhodování (včetně těch psychologických). Vzhledem k této jedinečnosti neexistuje žádná záruka, že pomůcky, které poskytujeme, budou plně účinné. Přinutí vás však k hlubší analýze vašeho vlastního obchodování, což důrazně doporučujeme.

Forex obchodování - nuda je klíč

Z rtů vydělávajících obchodníků často slyšíme, že jejich obchod je jednoduše fádní, To neznamená, že vás zbavujete zájmu o trhy nebo ztrácíte vášeň. Chybí mu emotivita. Obchodování se stává nástrojem vydělávání peněz, v němž se ztráta považuje za součást podnikání. Vnímání obchodování na forexu nebo jiném finančním trhu, jako je podnikání, nám dává určitý prostor k pochopení podstaty rychle se zbavit ztrát. Jako vlastník společnosti bychom se určitě pokusili snížit náklady tak, aby potenciální příjem byl co nejvyšší. Zkusme převést stejné argumentace do obchodování.

Dproč by měla být obchodní aktivita nudná, ale zajímavá? Cokoli, co v nás vyvolává extrémní emoce - nadšení při vytváření zisků a nervozita ze ztráty kapitálu, je srovnatelné s hazardem. Jejich úkolem je poskytnout nám zábavu, bohužel někdy spojenou s zaznamenáním významných ztrát. Je neuvěřitelně těžké překonat svou emocionalitu při obchodování. Doprovázejí nás ve všech sférách života a nikdo se nechce stát bezcitným robotem. Když vás nudí obchodování a uklidnění všech vnějších faktorů, je nesmírně důležité získat schopnost soustředit se. Každý den si neuvědomujeme, že telefon, zprávy, data, rozhovory s přáteli, partnerem, šéfem nebo rodiči určují naši náladu (a nejen oni). Pro některé může být nemožné soustředit se na prostředí, kde se neustále kolem nás něco děje. Možná stojí za to hledat místo příznivé pro obchodování?

Čas na přestávku

Při analýze řady ztrát si určitě všimneme určitého trendu. Objednávky, které vedly k vyčerpání našeho účtu, se obvykle uzavírají jeden po druhém, s určitou nadějí, že pokud jsme ztratili na krátké pozici, znamená to, že se zamyslíme nad tím dlouhým. Mezitím si trh dělá další kus z nás a jde hlouběji a hlouběji na jih. Pokud se liší a ztráty vyplývají ze skutečného přilnutí k transakčnímu systému, stojí za to analyzovat parametry naší strategie. Užitečným nástrojem může být Win Rate.

Vrátíme-li se k tématu přestávek, možná je toto řešení, které vám bude fungovat. Zastavení obchodování na chvíli vám poskytne chvíli na shromáždění myšlenek a odpočinek. Často se stává, že při snaze zotavit se z další zaznamenané ztráty vyčistíme účet prakticky na nulu, připlatíme si k vkladu, abychom mohli co nejdříve uzavřít větší transakce a „odemknout“. Stažení z trhu v takové chvíli bude výhodné jak pro obchodníka, tak pro jeho kapitál. Nový pohled na vlastní obchod a schopnost najít případnou chybu bude možné pouze tehdy, když se na provedené transakce skutečně podíváte objektivně, střízlivě a bez emocí. Přijmout realitu takovou, jaká je, je stejně obtížná práce jako naučit se disciplíně, koncentraci a důslednosti.

"Musím být na trhu"

Ne, nemusíš. Obchodování je šance na přiměřené výdělky dosahované zamyšlenými prostředky. Není to ani nutnost existence, ani něco, na co bychom měli být zcela závislí (finančně i mentálně). Nejsme schopni (ani z čistě fyzického hlediska) vidět každou obchodní příležitost v každém intervalu. Skok z příslovečného květu na květ (analogicky z intervalu do intervalu) při hledání šance vstoupit na pozici nebo se potvrdit v již obsaženém právu je nesmyslná, nákladná a časově náročná akce. Nedostatek pozice je také pozice, někdy výhodnější, než si myslíme.

Forex obchodování s hazardními hrami 1

Malý lék na takové šílenství může být kontrolní seznam. Používáme-li jednu strategii po dlouhou dobu, myslíme si, že ji známe od začátku do druhého. Pokud však zjistíme, že děláme věci, které neděláme v „podmínkách výdělku“, možná stojí za to upřesnit náš plán na kusu papíru v několika bodech? Nejenže to bude muset projít každá transakce, ve skutečnosti se budeme chránit před nedostatkem důslednosti při jejím provádění, máme také vynikající analytický materiál pro případná zlepšení. Když jsme se posadili na graf a viděli dobrý okamžik vstoupit, často zapomínáme na pravidla, která si sami stanovujeme. Tady a teď se zdá dokonce nutné uzavřít transakci a příležitost vydělat na ní peníze. Zaznamenáváme ztrátu na takové pozici, teprve ji začínáme analyzovat podle přijatého transakčního systému. Ukazuje se, že je zcela bezohledný a nesplňuje klíčové předpoklady strategie. Na druhou stranu, mít seznam podmínek, které musí být splněny dříve, než budete jistě snáze zmateni chaosem chytat každou „příležitost“.

Takový kontrolní seznam také vede k druhému řešení, které je předpokladem protokol transakcí, Právě s ním bude obchodování na forexu z dlouhodobého hlediska mnohem jednodušší a efektivnější. Stačí v jedné větě popsat, proč jsme se rozhodli zaujmout takové stanovisko, nebo zda je to v souladu s předpoklady. Takový deník můžete doplnit informacemi o nastavené SL a TP, výdělcích nebo ztrátách nebo předpokládané úrovni zisku k riziku.

Příklad kontrolního seznamu obchodníka:

  1. Je na trhu trend nebo konsolidace?
  2. Existuje v blízkosti značná úroveň podpory nebo odporu?
  3. Potvrzuje obchod indikátor?
  4. Jaký je poměr rizika a odměny?
  5. Kolik kapitálu riskuji?
  6. Blíží se nějaké relevantní makroekonomické informace, které mohou ovlivnit obchod?
  7. Dodržuji svůj obchodní plán?
Co si o tom myslíš?
25%
zajímavý
75%
Heh ...
0%
Šok!
0%
Nemám rád
0%
zranění
0%
O autorovi
Natalia Bojko
Absolvent Fakulty ekonomiky a financí Univerzity v Białystoku. Od roku 2016 aktivně obchoduje na měnových a akciových trzích. Předpokládá, že ty nejjednodušší analýzy přinášejí nejlepší výsledky. Příznivec swingového obchodování. Při výběru společností do portfolia se řídí myšlenkou investovat do hodnoty. Od roku 2019 zastává titul finanční analytik. V současné době je co-CEO & Founder v české proptradingové společnosti SpiceProp. Spolutvůrce projektu Akademie burzy cenných papírů Podlasie (XNUMX. a XNUMX. vydání).