Zprávy
Teď čteš
Kryptoměnová burza BitBay mění svůj název. Ode dneška je to Zonda Global
0

Kryptoměnová burza BitBay mění svůj název. Ode dneška je to Zonda Global

vytvořil Michał Sielski8 listopada 2021

Největší "polský" Crypto měnový trh- Bitbay - založil kontroverzní podnikatel Silvestr Suszka, změnil svůj název. Teď tohle Zonda Global. Klienti burzy s denním obratem přibližně 50 milionů USD již dostávají e-maily s žádostí o přijetí nových předpisů. Do společnosti má také vstoupit americký investor, který dokončuje audit rozvah společnosti. Od 5. listopadu 2021 již Sylwester Suszek není oficiálně spojen se společností.

Kryptoměnová burza Bitbay je největší platformou pro výměnu tokenů nejen v Polsku, ale také ve střední a východní Evropě. Již několik měsíců se však hlasitě mluvilo o vlastnických změnách. Zvláště poté, co vyšla najevo minulost prezidenta a zakladatele burzy - Sylwestera Suszka - a jeho společníků. 


Příklady z praxe: Recenze transakční platformy Bitbay Pro


W dozorci TVN byla zveřejněna zpráva, která naznačovala, že ve správní radě Bitbay jsou lidé odsouzení za podvody s DPH. Marek K., který vlastní 35% podíl na burze BitBay, byl odsouzen k osmi letům vězení za spoluúčast na vraždě a pokutě 45 milionů zlotých za podvody s DPH při fiktivním obchodu s exotickým dřevem. 15 milionů PLN na rozvoj burzy v roce 2017 přišlo od investora, který Polský úřad pro finanční dohled obviněn z manipulací na varšavské burze. Sám Sylwester Suszek měl být „pólem“.

Oficiálně je Sylwester Suszek synem učitele a horníka, vyrůstal v Piekary Śląskie. V mládí trochu obchodoval s díly počítačů, pak chtěl být finančním makléřem a nakonec založil kryptoměnovou burzu.

Neexistuje žádný Bitbay, existuje Zonda Global

Již v květnu jsme informovali o tom, že burza má záhadného investora z USA, který začal prověřovat její záznamy. Mnohé nasvědčuje (nebo chce vedení burzy hodně naznačit), že se blíží k podpisu smlouvy, protože už je rozhodnuto o změně názvu. Uživatelé Exchange obdrželi překvapivé e-maily s následujícím obsahem:

„Nové předpisy Zonda

Vážený uživateli, od 15. listopadu 2021 budou na naší platformě platit nová Pravidla. Jeho ustanovení si můžete zkontrolovat níže, změny jsou vyznačeny tučně. Přijetí změn Pravidel nevyžaduje další činnost. Pokud změněná Pravidla nepřijmete, měli byste nás o tom neprodleně informovat – písemně nebo e-mailem na adresu support@bitbay.net, abyste smlouvu ukončili.“ 

Už jen z poslední věty se dá odhadnout, že o to jde Bitbaykterá změnila svůj název na zóna. Rebranding se týkal všech společností skupiny, která již brzy nabídne širší sortiment: debetní kartu Zonda Card, možnost sázet kryptoměny i změnu transakční služby a mobilní aplikace. Na podzim příštího roku mají být dotaženy detaily převzetí americkou firmou.

„Měníme náš název a logo a přesouváme naše webové stránky na novou doménu zondaglobal.com. Zároveň zůstanou všechna uživatelská jména, účty a hesla stejná a naše obchodní platforma a aplikace se nijak nezmění, takže její používání zůstane stejné jako dříve " - čteme v oznámení společnosti. 

Sylwester Suszek tu není, je tady Sylwester Suszek?

Od května již Sylwester Suszek není ve společnosti. 5. listopadu 2021 byl dokonce oficiálně vymazán z registrů. Marek K. už tam také není.  Správní rada je nyní prezidentem Przemysław Kral, David Sendecki i Kamil Sikorski.

Akcie společnosti jsou naopak uloženy ve švýcarském podílovém fondu, který je převzal za… 1 euro. Ve stejné zemi má být ale dlouhodobě i Sylwester Suszek, takže někteří komentátoři jsou přesvědčeni, že on – ze zadního sedadla – stále řídí chod burzy, která má asi 1,1 milionu registrovaných uživatelů a její obrat dosahuje 50 milionů USD denně. 

Centrála Zonda se stále nachází v estonském Tallinnu a zůstane jím. 

„Odvětví kryptoměn stojí na křižovatce. Jedna cesta vede k větší regulaci a druhá k čisté decentralizaci. V Zonda plánujeme jít méně prošlapanou cestou a úzce spolupracovat s regulačními orgány po celém světě, abychom vytvořili otevřený a podpůrný trh, který chrání spotřebitele před nečestnou činností, aniž by ohrozil nezávislost a inovace. - informovat zástupce společnosti.

Co si o tom myslíš?
0%
zajímavý
63%
Heh ...
13%
Šok!
13%
Nemám rád
13%
zranění
0%
O autorovi
Michał Sielski
Profesionální novinář přes 20 let. Pracoval mj. v Gazetě Wyborcza, nedávno přidružené k největšímu regionálnímu portálu - Trojmiasto.pl. Na finančním trhu se pohybuje již 18 let, začínal na varšavské burze cenných papírů v době, kdy byly na trh právě uváděny akcie PKN Orlen a TP SA. V poslední době se jeho investiční zaměření soustředí pouze na trh Forex. Soukromě je parašutista, milovník polských hor a mistr Polska v karate.